Ala ma psa

Z dystansem o naszych najlepszych przyjaciołach


Marzec 13, 2018

Jamniki – Hot DOGI

Jamnik przebrany za hot doga

Charakterny jamnik to, mimo wzrostu, który jest niepozorny, pies wyraźnie zaznaczający swoją obecność. Jamniki Długowłose i krótkowłose różnią się zarówno wyglądem, jak i charakterem.

Jamniki to rasa pochodząca z Niemiec. Nazywane w języku niemieckim „dachshund” są połączeniem słów: borsuk i pies. Zwierzęta te, bowiem przypominają budową borsuki, ale również umieją na nie polować. Polski odpowiednik nazwy rasy także nawiązuje do ich cech – jamniki lubią tropić zwierzynę w norach. Pociągła budowa pomaga im bezproblemowo dostać się w leśne jamy.

Jamnik – historia rasy

Przodkowie jamników, mimo tego, że rasa powstała w Niemczech, żyli już w starożytnym Egipcie. Nad Nilem można spotkać m.in. rysunki jamnikopodobnych stworzeń na ścianach świątyń oraz psie posągi z tamtych czasów. Rasa oficjalnie powstała w średniowieczu, o czym mówią pierwsze wzmianki na ich temat. Na początku jamniki były przystosowywane do chłodnych temperatur – trzymane na zewnątrz. Tresowano je bowiem na towarzyszy polowań. Pomagające w tropieniu zwierzyny jamniki z łatwością znajdywały borsuki, lisy oraz dziki. Obecnie jamniki spotkamy najczęściej jako towarzyszy rodziny.

81v3eV1h1TL._SL1500_ (1)

Jamnik – wygląd

Jamnik to niski pies o długim korpusie i krótkich łapach. Maksymalnie osiąga wzrost 25 cm i wagę 10 kilogramów. Nos psa jest zwykle dość duży, a pysk długi. Jamniki mają duże przednie łapy, dzięki którym łatwo rozkopują nory. Twarda sierść chroni psa przed zranieniem. Rasa, według wzrostu dzieli się na: jamniki miniaturowe, standardowe i królicze. Cechą wspólną są długie, opadające uszy. Jamniki mogą być jedno- i wielokolorowe. Wyróżniamy dwa rodzaje sierści: czarną i czerwoną (od miedzi, przez rdzę, aż po ciemny brąz). Najczęściej spotykane są brązowe i czarne.

Jamnik – usposobienie

Jamnik to pies o niejednoznacznym charakterze. Jest to pies spokojny i radosny, a zarazem zdystansowany i uparty. Nie zawsze słucha właściciela i lubi polować na mniejsze zwierzęta, takie jak mysz czy ptak. Jamniki często nie przepadają za dziećmi i obcymi. Kluczowe jest właściwe i konsekwentne wychowywanie psa od pierwszych dni życia. Jamniki są lojalne wobec właścicieli, ale także bardzo hałaśliwe.

Jamnik – zdrowie

Najczęściej występującym problemem ze zdrowiem u jamników jest schorzenie kręgosłupa. Mogą cierpieć na tzw. Dysk międzykręgowy, a nawet ulegać urazom kończyn czy kręgów. Często pojawiają się także problemy z uszami i oczami. Powszechną chorobą jest padaczka oraz atopowe zapalenie skóry.

Jamnik – dla kogo ta rasa?

Nieoczywiste w zachowaniu jamniki muszą mieć zdecydowanych i konsekwentnych właścicieli. Najlepiej udać się na szkolenie lub samodzielnie tresować psa, jeśli czujemy się do tego kompetentni. Nie jest to pies dla osób goszczących w swoim domu często gości. W kontaktach z dziećmi trzeba mieć do jamników dystans, bowiem nie rozumieją one, że dzieci wymagają innego traktowania i dorośli.

Jamnik – jak pomóc?

  • Fundacja SOS dla Jamników

http://jamniki.eadopcje.org/

  • Fundacja Jamniki Niczyje

http://www.jamnikiniczyje.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *